Czym dokładnie jest praca psychologa?

 

Wiele z osób może zastanawiać się nad tym jak wygląda praca psychologa od wewnątrz. Jak myśli psycholog, kiedy rozmawia z pacjentem? jakie posiada techniki i w jaki sposób stara się dotrzeć do problemu, by go rozwiązać? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Jak wygląda praca psychologa?

psycholog w KrakowiePracuję jako psycholog w Krakowie. Moja praca jak wielu osobom może się mylnie wydawać, wcale nie jest łatwa. Wszystko zależy od tego jak kooperatywny jest pacjent i na ile chce współpracować, aby pomóc samemu sobie. Jest to praca wymagająca, ponieważ wymaga od nas myślenia kilka kroków naprzód na każdym etapie rozmowy, musimy wiedzieć czy pytanie, które zadamy za dziesięć minut, będzie koordynowało z tym, o co pytamy teraz. Oczywiście, nie jest to praca wymagająca fizycznie, co więcej, jest wygodna jeżeli chodzi o grafik, przez co mój czas jest bardziej elastyczny. W Krakowie na szczęście jest wiele pacjentów, którzy są stałymi bywalcami. Często są to osoby starsze, które traktują wizyty bardziej osobiście ode mnie. Są to osoby, które rodzina porzuciła i płacą mi tylko za to, aby mogły z kimś szczerze porozmawiać, niekoniecznie posiadając jakikolwiek inny problem poza swoją samotnością. Oczywiście, samotność też można traktować jako pewnego rodzaju problem na szczeblu psychicznym, w końcu może prowadzić ona do czegoś znacznie bardziej poważniejszego, jak depresja, więc można powiedzieć, że w tym wypadku zapobiegam gorszym następstwom tego jakże przykrego uczucia.

Pomimo posiadania czasami bardziej wymagających pacjentów, którzy często nie potrafią powiedzieć za wiele i trzeba rozmowę rozkładać na naprawdę wiele godzin, są też osoby z którymi praca to czysta przyjemność. Mogę powiedzieć, że z całego serca kocham tę pracę i jestem dumny z każdego pacjenta, który poradził sobie ze swoim problemami.