Hodowla świń w Polsce

W wielu gospodarstwach rolnych wciąż hoduje się świnie. Spożywamy bardzo dużo mięsa wieprzowego i jest na nie spore zapotrzebowanie. Dziś na wsiach jednak nie każdy ma świnie, jak to bywało dawniej. Obecnie trudnią się tym zazwyczaj duże gospodarstwa, które są głównie nastawione na hodowlę.

Jakie dziś warunki mają świnie?

wentylatory do chlewniDawniej bywało z tym różnie. Ludzie nie przywiązywali zbyt dużej wagi do tego, jak wygląda chlewnia. Nie było też wielu nowoczesnych technologii, które dziś bardzo ułatwiają pracę w tym zakresie. Obecnie jednak bardzo podniósł się standard hodowli świń. Przede wszystkim bardzo często są one wyposażane w wentylatory do chlewni. Dzięki temu świnie wciąż mają dopływ świeżego powietrza. Jest to duże udogodnienie nie tylko dla zwierząt, ale i dla ludzi tam pracujących. Nie ma już tam ciężkiego powietrza, które swą wonią niekiedy dusiło po wejściu do pomieszczenia. Dziś wciąż przepływa tam świeże powietrze, które w dużym stopniu neutralizuje powstałe zapachy. Chlewnie są również dużo większe i świnie mają dla siebie dużo miejsca. Nowoczesne sprzęty pozwalają na przygotowywanie im lepszych posiłków i utrzymywanie należytego porządku. trzeba jednak zdecydowanie przyznać, że wentylatory odgrywają znaczącą i kluczową rolę. Jest to innowacja, która bardzo pomaga utrzymać gospodarstwo w dobrym stanie. Dzięki temu można tam zapraszać osoby ze świata rolnego, które będą mogły zobaczyć, jak w naszym gospodarstwie mają świnie. Jak wiele udogodnień jest im wprowadzanych.

Jak widać i w świecie hodowców świń wiele się zmieniło. Od małych i czasem nieco zaniedbanych gospodarstw, do dużych, bardzo nowoczesnych chlewni. Bez wątpienia dziś ogromną rolę przywiązujemy do tego, by zwierzęta były hodowane w godny i humanitarny sposób.