Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania

 

Wszyscy, którzy rozliczają się z niemieckiego podatku, nie muszą rozliczać się ponownie w Polsce. Wynika to z umowy zawartej między Polską a Niemcami. Umowa ta traktuje o unikaniu podwójnego opodatkowania. Chodzi dokładniej o to, że osoba, która została opodatkowana w jednym kraju, to nie będzie płaciła podatku w innym.

Rozliczanie na zasadzie odliczenia z progresją

rozliczenie podatku w niemczechDochody opodatkowane mogą zostać tylko jeden raz. Mowa o zasadzie odliczenia z progresją. Jednak co dokładnie oznacza to wszystko w praktyce? Otóż dochody, które uzyskało się w Niemczech, należy zgłosić polskiemu fiskusowi w zeznaniu rocznym. Jednak od tych dochodów nie płaci się podatków w Polsce. Dla podatnika jest to oczywiście korzystne. To sprawia, że podatnik składa wszystkie dokumenty tylko jeden raz w danym kraju – nie musi biegać od urzędu do urzędu. Takie rozliczenie podatku w niemczech wcale nie jest takie trudne. Zawsze można skorzystać z usług biur podatkowych, które zajmują się rozliczaniem podatków osób pracujących poza granicami Polski. Istnieją jednak wyjątki od wyżej wymienionej zasady rozliczania tylko w jednym kraju. Jeżeli suma dochodów z obu krajów przekroczy próg podatkowy w jednym z nich, to może powstać konieczność dopłaty podatku od uzyskanego dochodu. Taka sytuacja może się zdarzyć, ale nie musi – wszystko zależy od tego, ile wynosi suma dochodów. Istnieje wiele stron internetowych, które dają możliwość rozliczenia PIT-36 online.

Podatnicy często nie chcą się tym zajmować lub po prostu nie mają na to czasu. Jeśli do tego dochodzi jeszcze brak znajomości języka niemieckiego na wysokim poziomie, to rozliczenie w Niemczech może być trudne. Dobrze jest podjąć współpracę z cenionym biurem podatkowym, które dokonuje rozliczenia szybko. Dzięki temu można liczyć też na znacznie szybszy zwrot podatku.