Jesienne wrzosowisko

Każdemu jesień kojarzy się z czymś zupełnie innym. Jedni wzdychają na widok kolorowych liści, z których tak chętnie robimy wielobarwne bukiety, inni z utęsknieniem wspominają noszenie kaloszy i beztroskie skakanie po kałużach w okresie dzieciństwa. Kolejną grupę osób stanowią miłośnicy polan pokrytych pięknymi fioletowymi kwiatami i niesamowitym zapachem wrzosów. 

Wszystko o uprawie wrzosów

wrzosy garden girlsNajważniejszą kwestią w uprawie wrzosów jest odpowiednia gleba! Aby cieszyć się wspaniałymi okazami o długim okresie kwitnięcia niezbędne jest zastosowanie gleby o kwaśnym odczynie. W  praktyce oznacza to, że wrzosy doskonale będą czuły się na podłożu torfowym o kwaśnym pH. W trakcie zakupów szczególnie warto zwrócić na to uwagę z uwagi na fakt obecności na rynku torfu o odczynie zasadowym. Najbardziej cenione wrzosy garden girls hodowane są na kwaśnym torfie wymieszanym z ziemią ogrodową. Zastosowanie tej techniki pozwala utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia przez dłuższy okres. Zastosowanie jedynie kwaśnego torfu, który charakteryzuje się znaczną szybkością wysychania mogłoby w praktyce doprowadzić do ususzenia rośliny. Wrzosy z linii Garden Girls charakteryzują się przede wszystkim wysoki stopień odporności na mróz oraz wydłużony okres kwitnienia, dzięki czemu wrzosy mogą być zarówno na zewnątrz jak i w pojemnikach ustawianych wewnątrz pomieszczeń. Warto jednak zauważyć, że linia Garden Girls jest linią licencjonowaną przez jednego z niemieckich hodowców i na jego uprawę oraz sprzedaż wymagane jest specjalne pisemne zezwolenie wystawiane po spełnieniu określonych wymogów. 

Wrzos jest nie tylko rośliną o wyjątkowych walorach estetycznych, ale także wykazującą właściwości korzystnie wpływające na zdrowie m.in. działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Pewien jest jednak fakt, że jest to nieodłączny element każdego jesiennego krajobrazu.