Niepowtarzalne pergole w naszym ogrodzie

Pergola jest elementem wyposażenia ogrodu, który organizuje jego przestrzeń, a gdy jest pokryta wspinaczami, zapewnia dodatkowy cień. Montaż pergoli musi być uzależniony przede wszystkim od wielkości i roślin, które się na nią wspinają. Tutaj rozmiar może być bardzo istotny.

W jaki sposób buduje się pergolę?

pergolePergola jest w większości przypadków wyjątkowo lekką konstrukcją i nie wymaga żadnych betonowych fundamentów. Dobrze wiedzieć, że pergole można konstruować nawet latem, kiedy rośliny kwitną, nie martwiąc się o ogród, który wygląda jak pole bitwy w nadchodzących tygodniach. Bezpośrednio po zakończeniu budowy pergola, owinięta roślinami, wygląda tak, jakby znajdowała się tu od dłuższego czasu. Wykonana jest z impregnowanych ciśnieniowo elementów drewnianych, które można nabyć w sklepach ogrodniczych. Ponadto pokryta jest środkiem do konserwacji drewna i środkiem do bejcowania. Ciemnobrązowy kolor łączy się z elementami wykończenia elewacji domu. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga zbyt wiele pracy i nie szkodzi środowisku. Elementy drewniane można wbijać między rośliny, nie pozostawiając śladów uszkodzeń. Większe konstrukcje, z dachem wykonanym z drewnianych belek, które podtrzymują duże pnącza, muszą być bardziej wytrzymałe. Warto stworzyć ją tak, aby piękne kolory natury nie musiały znikać z ogrodu wraz z kwitnieniem kwiatów. Szeroka gama kolorów pozwala na dobór indywidualnej kompozycji kolorystycznej, w zależności od stylu i efektu, jaki chcemy osiągnąć.

W pergoli można także sadzić pnącza, które nie rosną za bardzo szybko. Nie przeciążą one nadmiernie samej konstrukcji, ale wspinając się na jej kolumny, pokryją ją delikatną zasłoną liścia i stworzą dyskretną osłonę przed nadmiernym oświetleniem w porze letniej.