Nawozy azotowe i ich zastosowanie w rolnictwie

Wielu z nas zmaga się każdego dnia z decyzją o tym, co zjemy na śniadanie, obiad czy kolację. Mamy dylematy związanie nie tylko z tym, co znajdzie się na talerzu, ale jakiej będzie jakości. Decydując się na owoce i warzywa ekologiczne, zastanawiamy się, jakich nawozów użyto przy ich uprawie i czy były naturalne. Pozostaje jednak pytanie, czy bez nich rośliny w ogóle wyrosłyby? 

Dlaczego rolnik potrzebuje nawozów azotowych na roli?

nawozy azotoweW celu zwiększenia urodzajów każdy rolnik, wcześniej czy później, musi sięgnąć po nawóz. Bez nich w naszym kraju większość gospodarstw nie produkowała by plonów. Wpływa na to między innymi zmienna pogoda, na którą rośliny nie są przygotowane. Chcąc wytwarzać plony rolnicy decydują się na nawozy azotowe – mineralne. Mają one bardzo szerokie spektrum działania. Przede wszystkim stosuje się go pod wszystkie rośliny uprawne: zboża ozime i jare, pastewne, ale także w uprawie warzyw i owoców. Wykorzystywane są w okresie od wiosny do lata. Co ważne nawozy azotowe rolnik może zastosować dwojako: przed siewem, mieszając z glebą, a także już w trakcie wzrostu roślin. Wszystko zależy od potrzeb danej grupy produktów. Dzięki temu roślina jest w stanie sama pobierać z gleby odpowiednią wartość nawozu azotowego. Doskonale działa także na rośliny, które zostały osłabione po przymrozkach, stymulując ich dalszy wzrost i wzmacniając.

Z tego powodu nawozy azotowe są tak często wykorzystywane przez rolników. Jest on uniwersalny i bardzo efektywny. Sprawia, że uprawy gospodarzy są znacznie wydajniejsze i opłacalne. Bez azotu rośliny są słabsze i mają mniejsze części zielone. Dlatego, jeżeli rolnik nie posiada gleby bogatej w azot, wspiera się tych nawozem mineralnym, niezbędnym do uprawy każdego roku, chcąc osiągnąć obfite plony.